חיפוש

קתדרלת סטפנוס הקדוש

קתדרלת סטפנוס הקדוש בוינה

בלב הרובע הראשון של וינה, עומד אחד האייקונים הבולטים והמרהיבים ביותר של העיר – קתדרלת סטפנוס הקדוש (Stephansdom). מדובר בקתדרלה גותית מרהיבה, שהיא לא רק מרכז רוחני אלא גם אחד האתרים התיירותיים החשובים בווינה. הקתדרלה, ששוכנת בכיכר סטפנספלאץ, משמשת כסמל להיסטוריה העשירה ולמורשת התרבותית של הבירה האוסטרית.

מיקום קתדרלת סטפנוס הקדוש ואיך מגיעים אליה

הקתדרלה ממוקמת בכיכר שטפנפלאץ (Stephansplatz) שבמרכז וינה, התחנה הקרובה ביותר היא תחנת הרכבת התחתית שטפנפלאץ, בה עוצרים הקווים U1 ו-U3. נמל התעופה הבינלאומי של וינה מחובר היטב למרכז העיר באמצעות רכבות ואוטובוסים.

כתובת: Stephansplatz 3, 1010 Wien, Austria

שעות פתיחה:
קתדרלת סטפנוס הקדוש פתוחה למבקרים כל ימות השבוע:

ימים שני עד שבת: 6:00-22:00
ימי ראשון וחגים: 7:00-22:00

זמני ביקור:

שני עד שבת בין השעות 9:00-11:30 ובין השעות 13:00-16:30
בימי ראשון ובחגים מ-13:00 עד 16:30

בנוסף, סיורים מודרכים, עלייה למגדלים וביקור בקטקומבות מתאפשרים בשעות מסוימות. מומלץ לבדוק את השעות המדויקות ואת הפעילויות המיוחדות לפני הביקור.

מידע נוסף ניתן למצוא באתר הרשמי

 

היסטוריה ואדריכלות

הבנייה של קתדרלת סטפנוס החלה במאה ה-12, והיא עברה שלבי בנייה ושיפוץ רבים לאורך השנים. הקתדרלה נבנתה על היסודות של כנסיות קודמות, והיא הושלמה בסגנון הגותי במאה ה-14. המאפיין הבולט ביותר של הקתדרלה הוא המגדל הדרומי שגובהו מגיע ל-136 מטרים, והוא נחשב לאחד המגדלים הגבוהים בעולם הגותי.

הקתדרלה עברה פגיעות רבות במהלך מלחמת העולם השנייה, כשחלקים גדולים ממנה נהרסו. השיקום שלה היה ממושך וכלל שחזור לפרטים הקדומים תוך שמירה על אותנטיות המבנה ההיסטורי.

מה אפשר לראות בקתדרלת סטפנוס הקדוש?

פנים הקתדרלה

בתוך הקתדרלה מכילה יותר מ-18 מזבחות, כשהמזבח המרכזי מתוארך לשנת 1641. המזבחות מעוטרים בציורים ובפסלים שמייצגים סצנות מהתנ"ך וחיי הקדושים.

הצריח הדרומי (Südturm)

הצריח הדרומי של קתדרלת סטפנוס הקדוש הוא אחד מסימני ההיכר הבולטים של וינה. גובהו המרשים של הצריח עומד על 136.4 מטרים, והטיפוס לראשו כולל 343 מדרגות תלולות, אך הנוף הנשקף ממנו שווה כל מאמץ. ממעלה הצריח ניתן לראות את העיר העתיקה, את נהר הדנובה ואת הרי הווינרוואלד (Wienerwald) שמקיפים את העיר.

הקטקומבות (Katakomben)

מתחת לקתדרלה נמצאים מרתפים תת-קרקעיים המכונים קטקומבות. כאן תוכלו לחזות בקברים של רבים מבישופי וינה ואצילים אוסטריים. הסיור במרתפים הוא מסע מרתק אל העבר ההיסטורי של וינה.

גג הפסיפס הצבעוני

גג הקתדרלה מכוסה בלמעלה מ-230,000 רעפים צבעוניים היוצרים דגמים מורכבים ומרהיבים. הגג מציג את הסמל של אוסטריה ושל העיר וינה, והוא אחד ממאפייני האדריכלות הייחודיים ביותר של המבנה.

המגדל הצפוני (Nordturm)

המגדל הצפוני מכונה גם מגדל הנשרים וגובהו 68.3 מטרים. בניית המגדל החלה במאה ה-15 אך לא הושלמה במלואה, ולמרות זאת הוא מהווה חלק חשוב מהמבנה המרשים של הקתדרלה.

במגדל הצפוני ממוקם הפעמון הגדול ביותר באוסטריה, "פומרין". הפעמון, שמשקלו מעל 20 טון, הוא סמל חשוב אשר מופעל בזמנים מיוחדים, כמו חגיגות ראש השנה והחגים הלאומיים.

קתדרלת סטפנוס הקדוש
קתדרלת סטפנוס הקדוש

טיפים לביקור מוצלח בקתדרלה

  • הזמנת כרטיסים מראש: אם אתם מעוניינים לעלות למגדלים או לבקר בקטקומבות, כדאי להזמין כרטיסים מראש כדי להימנע מתורים ארוכים.
  • לבוש מתאים: מכיוון שהקתדרלה היא מקום קדוש, חשוב להקפיד על לבוש הולם.
  • סיורים מודרכים: סיור מודרך יכול להעשיר את החוויה שלכם ולהעניק לכם תובנות נוספות על ההיסטוריה והאמנות שבקתדרלה.

שאלות נפוצות

הכניסה הראשית היא דרך ה-'Riesentor', דלת הענק, בצד המערבי של הקתדרלה מול הגישה לתחנת הרכבת התחתית.
המגדל הדרומי הוא הגבוה ביותר בגובה 136.4 מטרים.
הכניסה הראשית נגישה, אך המגדל הדרומי והקטקומבות אינם נגישים. המעלית למגדל הצפוני נגישה חלקית.

הכניסה לקתדרלה חופשית, אך חלק מהסיורים המודרכים ואזורים מסויימים דורשים תשלום.

אז מה היה לנו...