Search

סכר קפרון

סכר קפרון

סכרי קפרון: מפגש מרתק בין נוף וטכנולוגיה

סכר קפרון (Kaprun Dam) אשר נמצא באזור קפרון שבחבל זלצבורג, ומהווה דוגמה מרשימה להנדסה מתקדמת המשתלבת בטבע הפראי. הביקור בסכר קפרון מספק נופים מרהיבים, אפשרויות לטיולים רגליים, וסיור מלמד על הטכנולוגיה וההיסטוריה שמאחורי בנייתו.

בניית סכר קפרון החלה בתקופת מלחמת העולם השנייה והושלמה בשנות ה-50. הפרויקט נחשב לאחד מהפרויקטים ההנדסיים הגדולים והמרשימים של התקופה. הסכר נבנה במטרה לייצר חשמל הידרו-אלקטרי באמצעות ניצול מי ההפשרה של הקרחונים באלפים, והוא מספק חשמל למאות אלפי בתי אב בחבל זלצבורג.

הסכרים שבמקום 

סכר קפרון מורכב משני סכרים עיקריים: סכר Mooserboden וסכר Wasserfallboden. כל אחד מהסכרים האלה מבוסס על טכנולוגיות הנדסיות מתקדמות לזמנן, הכוללות שימוש בבטון מזוין וטכנולוגיות איטום מתקדמות. השימוש בחומרים האיכותיים ביותר ובתכנון קפדני מאפשרים לסכר לעמוד בעומסים כבדים ולמנוע דליפות מים.

סכר Mooserboden: ממוקם בגובה של 2,036 מטרים מעל פני הים, ואורכו מגיע ל-494 מטרים. גובה הסכר הוא כ-107 מטרים ורוחבו בבסיס כ-41 מטרים. הסכר מחזיק בכמות עצומה של מים המשמשת לייצור חשמל הידרו-אלקטרי.

סכר Wasserfallboden: נמצא בגובה של 1,672 מטרים מעל פני הים. אורכו של הסכר הוא 357 מטרים, גובהו כ-120 מטרים, ורוחבו בבסיס כ-42 מטרים. הסכר ממלא תפקיד חשוב באגירת מים ושחרורם לתחנות הכוח ההידרו-אלקטריות.

אטרקציות ופעילויות בסכר קפרון

 • סיורים מודרכים: הסכר מציע סיורים מודרכים בהם תלמדו על ההיסטוריה של הסכר, תהליך הבנייה והטכנולוגיה המתקדמת שמשתמשים בה לייצור החשמל. הסיורים מועברים באנגלית ובגרמנית ומתאימים לכל הגילאים.
 • טיולים רגליים: באזור הסכר ישנם מסלולי טיול מרהיבים שמתאימים לכל הרמות. תוכלו להנות מנופים עוצרי נשימה של האלפים, אגמים קרחוניים ופריחה אלפינית עשירה.
 • ביקור במרכז המבקרים: במרכז המבקרים תוכלו לראות תצוגות אינטראקטיביות על התהליכים הטכנולוגיים של הסכר וההיסטוריה שלו. המרכז מציע גם פעילויות לילדים.
 • מסלולי טיפוס (Via ferrata) : מסלולי טיפוס מגוונים המתאימים למתחילים ולמטפסים מנוסים, כולל טיפוס ישירות על קיר הסכר.
 • המעלית האלכסונית (Lächwand): מעלית פתוחה הגדולה ביותר באירופה, אשר נבנתה במקור כדי לשנע ציוד ואנשים בעבודות בניית הסכר. כיום משמשת המעלית להעלאת נוסעים לסכר התחתון ומשמשת כאטרקצייה בפני עצמה.
 • תצפיות ונופים: מהסכר ישנן תצפיות המאפשרות להתרשם מנופים פנורמיים מרהיבים של האזור, כולל אגמים קרחוניים ופסגות הרים מושלגות.

טיפים למבקרים

 • לבוש ונעליים נוחות: מומלץ להגיע עם לבוש חם ונעליים נוחות להליכה.
 • בדיקת מזג האוויר: לפני הביקור, כדאי לבדוק את תחזית מזג האוויר המקומית ולהיערך בהתאם.
 • הגעה מוקדמת: כדאי להגיע מוקדם בבוקר כדי להימנע מעומסים וליהנות מהשקט והשלווה של המקום.
 • ציוד צילום: אל תשכחו להביא מצלמה או טלפון נייד כדי לתעד את הנופים המרהיבים.

טיולים ופעילויות נוספות בסביבת סכר קפרון

 1. אגם קפרון: במרחק קצר מהסכר, אגם קפרון הוא מקום אידיאלי לפיקניק ולפעילויות מים שונות כמו שחייה ודיג.
 2. הר גיפלהורן: אחד מהפסגות הגבוהות באזור המציע נופים מרהיבים של האלפים והאזור שמסביב. ניתן להגיע לפסגה ברכבל וליהנות ממסלולי הליכה מגוונים.
 3. מוזיאון טאוורן: מוזיאון היסטורי בכפר הקרוב שטאוורן, המציע הצצה לחיים באזור בתקופות היסטוריות שונות.
 4. מרכז הספא והבריאות בטה-פירמה: מרכז ספא מפואר הממוקם בעיר זל אמ זהה, מציע מגוון טיפולי ספא ומתקני בריאות לרגיעה מושלמת אחרי יום טיול ארוך.
 5. רכבל קיצשטיינהורן: הרכבל המפורסם שמוביל לפסגת הקיצשטיינהורן, אחד מהפסגות המרשימות באזור עם נופים פנורמיים של הקרחונים והפסגות המושלגות.

מידע שימושי

 • כתובת: Kesselfallstraße 60, 5710 Kaprun, Austria
 • שעות פתיחה: סוף מאי עד אמצע אוקטובר: 8:10 – 16:45 (השעות עשויות להשתנות, מומלץ לבדוק באתר הרשמי)
 • אתר רשמי
 • חנייה: יש חנייה חינמית בקרבת העיירה קפרון, משם יוצאים אוטובוסים לכיוון הסכר (שימו לב , החנייה החינמית היא במגדל בן כ-10 קומות. מומלץ לחנות הכי גבוה שתוכלו כדי לצמצם את זמן ההליכה לקופות שנמצאות בראש המגדל)
 • מקומות לינה באזור העיירה קפרון »

הבנייה של סכר קפרון החלה בשנת 1938 ונמשכה בצורה לסירוגין במהלך מלחמת העולם השנייה. תחנת הכוח הראשית החלה לפעול בשנת 1944 והפרויקט הושלם בשנת 1955.

המים במאגרי סכר קפרון מגיעים בעיקר מקרחון פאסטרצה שבסמוך להר גרוסגלוקנר, ומשמשים להפקת חשמל. תחנות הכוח של קפרון מייצרות כ-700 קוט"ש בשנה ומהוות חלק חשוב באספקת החשמל של אזור זלצבורג​

כן, המקום בהחלט מתאים למשפחות. סכר קפרון מציע מגוון פעילויות ואטרקציות לכל הגילאים. ישנם מסלולים אינטראקטיביים כמו "שביל הכוח" שמספקים הסברים משחקיים על הפקת חשמל ממקורות מים, מה שהופך את הביקור לחווייתי ומלמד גם לילדים​

אז מה היה לנו...